Produit Ajouté au Panier

X
COMPLÉTER LA COMMANDE
CONTINUER VOS ACHATS

Conditions Générales de Vente

 

1 . Cet accord est conclu entre, en fonction de votre pays de résidence, soit EST Marjinal Medikal Tanıtım ve İletişim San . Tic . A.Ş. situé à Cevizli Mah. Akasya Sk. No:67 Maltepe - Istanbul / Turquie ou Smikra B.V. situé à Dynamostraat 72, 1014 BZ Amsterdam («Vendeur» ) et membre de la www.sefamerve.com (information d'adhésion au moment de l'enregistrement est utilisé ) ( "l'acheteur" )

 

2 . sujet

 

L'objet de ce contrat est de déterminer les droits et les responsabilités entre acheteur et vendeur pour un achat fait à www.sefamerve.com

 

3 . Les marchandises liées au contrat

Le type de marchandises / produits / services , la quantité, marque , couleur, prix , mode de paiement sont comme il est à la fin de la commande.

 

4 . Principes généraux

 

4.1 L'ACHETEUR déclare électronique qu'il a des informations sur les biens qualités de base , le prix toutes taxes comprises, la méthode de paiement , le titre complet du vendeur, adresse et il est responsable des dépenses .

 

 

ACHETEUR confirme par voie électronique , avant le contrat de vente à distance, qu'il a reçu correctement toutes les informations à propos de l'ordre , y compris les prix des marchandises , y compris toutes les taxes , la description , les méthodes de paiement et les informations de livraison

 

4.2 Les marchandises liées à ce contrat seront remis à l'acheteur ou aux adresses fournies par l' acheteur dans les 30 jours. Dépenses sur l'expédition seront présentés sous une rubrique distincte sur la facture comme " Frais de Transport ".

 

4.3 VENDEUR ne peut être tenu responsable du rejet de la livraison si les marchandises sont livrées à une partie autre que l'ACHETEUR

 

4.4 VENDEUR ne peut être tenu responsable des problèmes qui peuvent être rencontrés par le transporteur qui empêchent la livraison de la marchandise à l'acheteur

 

4.5 Le vendeur est responsable de la livraison des marchandises telles que décrites dans l'ordre en bonne forme ( et avec les déclarations de garantie et les manuels de l'utilisateur , si disponible )

 

4.6 VENDEUR , pour une bonne raison , peut offrir un produit différent au même prix et de la qualité de l'acheteur.

 

4.7 Lors de la livraison des marchandises , si la carte de crédit utilisée lors de la transaction n'a pas été autorisée par l'entreprise de l'acheteur et carte de crédit ( banque ) ne fait pas un paiement au vendeur à la commande correspondante , l'acheteur est responsable de l'envoi de marchandises au VENDEUR dans 3 jours. L'acheteur est responsable pour les frais d'expédition. Si la carte de crédit utilisée lors de la transaction est postérieure à réclamer pour être utilisé sans l'autorisation du titulaire de la carte de crédit , l'acheteur est responsable pour le retour en arrière du montant des produits et les coûts d'expédition pour le VENDEUR .

 

4.8 Si le vendeur n'est pas en mesure de livrer le produit pour des raisons impérieuses ou pour des actes de Dieu , il est responsable d'aviser l'ACHETEUR . Dans ce cas, l'acheteur peut demander l'annulation de la commande , le remplacement de la marchandise dans l'ordre . Dans le cas de l' annulation de la commande , l'acheteur recevra le paiement qu'il a fait dans les 10 jours .

 

Dans le cas des cartes de crédit , l'acheteur reçoit son paiement de 7 jours après la commande est annulée . Après le remboursement est effectué , le vendeur ne peut pas faire tout ajustement dans le système et les sociétés de cartes de crédit peut refléter le montant remboursé en 2 à 3 semaines .

 

5 - Droit de rétractation

 

L'acheteur peut renvoyer la marchandise dans les 7 jours de la livraison sans cause (14 jours pour L’Union Européenne.)

 

Exception serait les marchandises livrées dans les jours spéciaux tels que la nouvelle année , le jour et l'acheteur de la mère accepte ces conditions et de marchandises pour usage personnel tels que des bonnets ou des pinces à cheveux .

 

Pour utiliser le droit de révoquer l'ordre, l'acheteur doit aviser vendeur par e -mail , téléphone ou fax dans les 7 jours après réception des marchandises (14 jours pour L’Union Européenne.). Les marchandises doivent être retournés dans leur état d'origine et :

 

a) Les factures faites à des tiers ou de l'acheteur doivent être retournés

b ) forme de retour ( sur le dos de la facture ) doit être rempli ,

c ) Tous les emballages d'origine , accessoires doivent être retourné en bon état. Lors de la réception de la marchandise , les remboursements seront effectués dans les 10 jours .

 

Sans facture originale , les remboursements ne peuvent être effectués .

 

6 - Les marchandises qui ne peuvent être renvoyés par le droit de révocation

 

Les produits jetables , un logiciel qui peut être copié , des produits qui ont un proche date d'expiration ne sont pas acceptés .

Afin de restituer les marchandises suivantes , leur emballage d'origine ne doit pas avoir été ouvert et le produit doit être utilisé .

 

Tous les produits cosmétiques

Lingerie

logiciel

DVD , VCD , CD et cassettes

Cartouches , etc .

 

7 – Droits en viguer

Les lois Turques s’appliquent pour la validité de ce contrat

 

 

Sefamerve Bilet Satış Politikası

EST Marjinal Tanıtım ve İletişim San. Tic. Ltd. Şti. (“Sefamerve”) olarak hedefimiz; bilet satın alma işlemlerinizi basit ve kolay bir prosedürle organize ederek, istediğiniz biletlere mümkün olan en kısa sürede erişebilmenizi sağlamaktır. Bu Satış Politikası, Kullanım Koşullarımızın da bir bölümünü oluşturmaktadır. Internet sitemize üye olarak ve/veya bilet alım işlemlerini gerçekleştirerek, Satış Politikası hükümlerini okuduğunuzu, anladığınızı ve içeriğini aynen kabul etmiş sayılacağınızı belirtir, satış politikası hükümlerinin aksine bir talebinizin ya da şikayetinizin olması durumunda bizimle iletişime geçmenizi öneririz.

Bilet ile İlgili Şart ve Koşullar

1.Sefamerve, yetkili bilet satış acentesi olarak, biletini satın aldığınız etkinliği düzenleyen “organizatör, etkinlik mekanı, kulüp veya tiyatrolar” (Bundan böyle her biri “Etkinlik Organizatörü” diye anılacaktır) namına bilet satmakta olup, bilet başına hizmet bedeli almakta, ancak, bilet fiyatlarını veya oturma yerlerini belirleme hususunda hak ve yetkiye sahip bulunmamaktadır. Bileti satın alan kişi, satın aldığı bileti hiç bir ticari amaç gütmeksizin, münhasıran şahsi kullanımı için satın aldığını, Etkinlik Organizatörü veya temsilcileri tarafından açıkça izin verilmesi haricinde, bileti, hiçbir ticari iş veya ticari faaliyet için kullanmayacağını beyan ve taahhüt eder. Bu kapsamda örnek vermek gerekirse, satın alınan bilet üçüncü kişilere her ne şekilde olursa olsun satılamaz, biletin ilave ücretle ya da başkaca şekilde satışı teklif edilemez; satın alınan bilet, reklam, yarışma ve çekilişler de dahil olmak üzere promosyon veya diğer ticari maksatlarla kullanılamaz. Biletin, üzerinde yazılı fiyattan daha yüksek bir fiyatla satılması veya satışına teşebbüs edilmesi, hiçbir ücret iadesine veya başkaca taleplere hak kazandırmaksızın, bilete el koyma ve/veya biletin iptali için haklı bir sebep teşkil eder.

2.Sefamerve’den bilet satın alırken her bir etkinlik için önceden belirlenmiş sınırlı sayıda bilet alma hakkınız bulunmaktadır. Bu uygulama ile haksız bilet alımlarının önüne geçilmesi hedeflenmektedir. Bilet alımları, kişi başına ve/veya kredi kartı başına belli bir maksimum adet ile sınırlandırılabilecek olup, bazı etkinliklerde hane başına sınırlandırmaya da gidilebilir. Sefamerve, bildirdiği adet sınırı üzerinde satın alınan biletleri, önceden bildirimde bulunmaksızın tek taraflı iptal etme hakkını saklı tutmaktadır.

3.Biletler, genellikle internet, çağrı merkezi, perakende satış noktaları gibi çeşitli dağıtım noktaları aracılığıyla satılmaktadır. Tüm satış kanalları aynı biletleme havuzuna eriştiğinden popüler etkinliklerde biletler hızlı şekilde tükenebilmektedir. Bazı durumlarda etkinlikten önce ilave bilet sunumu olabilmektedir, ancak Sefamerve bu kapasite veya bilet mevcudiyeti konusunda herhangi bir kontrol gücüne sahip bulunmamakta ve/veya bu kapsamda herhangi bir garanti vermemektedir.

4.Satın alınan biletlerin “kurye” vasıtası ile teslimi seçeneği seçildiğinde, teslimatın yapılacağı gün teslimat adresinde bulunmanız ve resimli bir kimlik ibraz etmeniz gerekmektedir. Kurye, güvenlik amacıyla, kredi kartı sahibi dışında başka bir kimseye teslimat yapmayabilir. Teslimat bölgeleri haricinde bir adres verilmesi durumunda teslimat yapılamamaktadır. Teslimat sırasında Teslimat Formu imzalattırılacaktır.

5.Biletlerinizi kontrol ve muhafaza yükümlüğü size aittir. Biletlerinizi aldığınızda lütfen bunları güvenli bir yerde saklayınız. Doğrudan güneş ışığı veya ısı nedeniyle biletlerin zarar görerek kullanılmaz hale gelebileceğini unutmayınız.

6.Etkinliklerin zaman zaman Etkinlik Organizatörü tarafından çeşitli sebeplerle tarihleri değiştirilmekte veya iptal edilebilmektedir. Bu durumda uygulanacak prosedür organizatörler tarafından belirlenir ve duyurulur. Etkinliğin iptal edilmesinden ve/veya etkinlik tarihinin değiştirilmesinden dolayı Sefamerve’nin hiç bir sorumluluğu bulunmamaktadır. İlgili etkinliğin iptal edilip edilmediği hususu ile tarihi değiştirilmiş bir etkinliğin yeni tarihi ve saati konusunda bilgi sahibi olma sorumluluğu size aittir. Bir etkinliğin iptal edilmesi veya tarihinin değiştirilmesi durumunda Etkinlik Organizatörü'nden gerekli yetkiyi almamız şartına bağlı olarak bilet hamillerini söz konusu iptalden veya değişiklikten haberdar etmek için makul gayreti göstereceğiz. Bununla birlikte bilet hamillerinin etkinlik tarihinden önce iptalden veya değişiklikten haberdar edileceği hususunda tarafımızca hiçbir taahhütte ve/veya garantide bulunulmamaktadır.

7.Kural olarak, tüm bilet satışları kesindir. Satılan biletlerin herhangi bir şekilde kaybolması, çalınması, hasar görmesi ya da imha olması durumunda, bilet değiştirme/yeni bilet basım işlemi ya da para iadesi yapılmamaktadır. Etkinliğin iptal edilmesi haricinde, satılan biletler, satış işlemi sonrasında hiç bir şekilde iptal edilmez, değiştirilmez ve ücret iadesi yapılmaz. Ayrıca, bilet sahibinin tarihi değiştirilmiş etkinliğe katılmasının mümkün olmadığı hallerde de, bilet hamillerine ücret iadesi yapılabilir. Ücret iade tutarları, satın alınan biletin üzerinde yazılı ücret ve bilet başına uygulanan ilgili hizmet bedeli ile sınırlı olup, işlem bedeli ya da sair başkaca bir bedelin talebi mümkün değildir. Bununla birlikte, etkinliğin iptali veya ertelenmesi durumunda, Etkinlik Organizatörleri geri ödeme şartları konusunda bazı sınırlandırmalar getirebilme hakkına sahip olduğu gibi, hiçbir şekilde para iadesi veya bilet değiştirme zorunluluğu olmaksızın programda değişiklik yapma hakkına da sahiptir. Geri ödemeler konusunda organizatörün belirlediği son iade talebi tarihlerine ve diğer talimatlara uyulması müşterilerimizin sorumluluğu altındadır. Bu kapsamda Sefamerve hiç bir sorumluluk üstlenmemektedir. İptal edilen ve ertelenen etkinliklerde bilet tutarının iade edilebilmesi için, biletlerin kargo yoluyla Sefamerve adresine gönderilmesi zorunludur.

8.Biletler, ilgili mekan ve Etkinlik Organizatörünün kural ve düzenlemelerine tabi olarak tanzim olunmuştur. Bu kural ve düzenlemelerden herhangi birini ihlal etmeniz ya da hasara-rahatsızlığa yol açmanız, hukuka aykırı ve/veya suç teşkil edebilecek davranışlar sergilemeniz durumunda, mekan ilgilisi veya Etkinlik Organizatörü sizi mekan dışına çıkarma ya da mekana almama hakkına sahiptir.

Mekanda, müşterilerin güvenliğini sağlamak amacıyla zaman zaman güvenlik araması yapılabilir.

9.Etkinlik mekanına giriş ve çıkışlar Etkinlik Organizatörü'nün ve Etkinlik mekanının belirlediği kural ve düzenlemelere bağlı olarak yapılmaktadır. Bilet kontrolünden sonra dışarı çıkılıp- etkinlik mekanına tekrar girilmemesi genel esastır. Etkinliğe geç kalanların, etkinlikte verilen uygun bir ara sırasında etkinlik mekanına girişine imkan verilebilmesi, tamamen Etkinlik Organizatörü'nün belirlediği kural ve düzenlemelere bağlıdır ve etkinlik organizatörlerine göre farklılık gösterebilir. Geç kalan müşterilerimizin içeriye alınması konusunda Sefamerve tarafından hiçbir garanti verilmez.

10.Fotoğraf makinesi veya kayıt ekipmanlarının kullanımı Etkinlik Organizatörü'nün belirlediği Kural ve Düzenlemelere bağlıdır. Bu nedenle fotoğraf makinesi veya diğer kayıt ekipmanlarının, lazer kalemi ve cep telefonlarının etkinlik mekanına sokulması yasaklanabilir.

11.Etkinlik organizatörleri, engellilere kılavuzluk eden köpekler haricinde, hayvanların etkinlik sahasına sokulmasını yasaklayabilirler.

12.Etkinlik organizatörleri, müşterilerin dışarıdan getirdiği yiyecek ve içeceklerin mekana sokulmasını yasaklayabilir.

13.Etkinlik mekanı, Etkinlik Organizatörü ve Sefamerve, müşterilerin şahsi eşyalarıyla ilgili hiçbir sorumluluk üstlenmemektedir.

14.Bilet hamili, sadece bilet üzerinde yazılı kıymeti haiz bir adet yer üzerinde hak sahibi olup, etkinlik mekanı veya Etkinlik Organizatörü, bilet sahibine, bilet üzerinde belirtilen yerden farklı bir yer verme hakkını saklı tutmaktadır.

15.Sefamerve bilet üzerinde yazılı bedel ve ilgili hizmet bedeli dışında, biletlere/ bilet satışlarına ve/veya etkinliklere ilişkin olarak başkaca hiçbir yükümlülük, taahhüt ve sorumluluk altında bulunmamaktadır. Müşteriler, Sefamerve’nin sorumluluğunun bu madde ile sınırlı olduğunu ve her ne nam adı altında olursa olsun, işbu maddedeki sorumluluk limiti dışında, Sefamerve’yi sorumlu kabul etmeyeceklerini önceden kabul, beyan ve taahhüt etmişlerdir.

16.Bilet satın alma işlemiyle ilgili olarak, Sefamerve’den herhangi bir bilgi almak istemeniz durumunda, işleminizin tamamlanması sırasında size verilen referans numarasını bildirmeniz gerekeceğinden, referans numaranızı saklamanız gerektiğini lütfen unutmayın.

17.Bu şart ve koşulların tamamı Türk Hukukuna tabidir.

18.Sefamerve Internet sitesi Türkçe dışında dillerde de hazırlanmıştır. Türkçe ve diğer dillerdeki metinler arasında herhangi bir farklılık ve/veya çelişki olması halinde Türkçe metin esas alınacaktır.