Product Added to Your Cart

X
VIEW CART
CONTINUE SHOPPING

Magazine - Book 1013520

PRODUCT DETAIL
REFUND CONDITIONS

PRODUCT CODE :

514772

FEATURES :

Author: Şeyh Sadi Şirazi Translator: Enver Yaşarbaş Language: Türkçe Publisher: Ravza Yayınları EAN: 9786054411238 Print: 1 Volume:: Karton Kapak Size: 13,5 x 21 Paper Type: Kitap Kağıdı Number of Pages: 296 Year of Publication: 2011

TYPE :

Literature Books

Şeyh Sadi Şirazi yazdığı eserlerle İslam dünyasında en çok şöhrete kavuşmuş bir şair ve edebiyatçıdır. Hemen hemen bütün dünya kütüphanelerinde Gülistan'ın yazma nüshaları vardır. Türkçeye ve birçok doğu ve batı dillerine tercümesi yapılmış 1651 yılında Latince tercümesi yayınlanmıştır.Sadi'nin bu eseri daha sonra birçok kimse tarafından da taklit edilmiştir."Ey kardeş! Bu dünya kimseye kalmaz. Gönlünü her şeyi yaratan Allah'a bağla. Sana bu kafidir. Dünya mülküne güvenip bel bağlama. Çünkü bu dünyada senin gibi birçokları yaşamış ve sonunda ölüp gitmiştir. Değil mi ki en sonunda ölüm vardır ve bu can göç (ölüm) yolunu tutacaktır. O halde ister taht üzerinde can vermişsin ister toprak üzerinde ne fark eder!"
ESTIMATED DELIVERY DATE OF THE PRODUCT

Other Countries


09 October Saturday-11 October Monday

Delivery times may change due to pandemic(COVID-19) precautions taken by countries.

Will Be Sent By Sefamerve.

If you would like a refund for any specific reason about your product, you may return it in the first 14 days after the day that you have recieved your product. In Evening Dresses this time is 24 hours. All you have to do is log in to our website with your sefamerve user account and create a refund registration. For more detailed information about refunds you may check under HELP - SUPPORT and click the Refund and Order Canceling section.

Your refund process will be launched and completed within 3 to 5 working days, upon receipt of the item.

The product change procedure is only valid for orders inside Turkey.

QUANTITY :
$7.00

$5.99
TAGS