Product Added to Your Cart

X
VIEW CART
CONTINUE SHOPPING

Magazine - Book 1749818

PRODUCT DETAIL
REFUND CONDITIONS

PRODUCT CODE :

515167

FEATURES :

Author: Ömer Nesefi Translator: Mustafa Kasadar Language: Türkçe Publisher: Ravza Yayınları EAN: 9786059261067 Print: 1 Volume:: Karton Kapak Size: 13,5 x 21 Paper Type: Kitap Kağıdı Number of Pages: 296 Year of Publication: 2019

TYPE :

Cultural Books

Elinizde ki eserin metni Necmeddin Ömer en- Nesefi (v:537/1142)'ye aittir. Kendisi hanefi fıkıhçı ve kelamcıdır. Tazıldığı tarihten itibaren büyük bir rağbet görmüş ve islam düntasına hızla yayılmış üzerine elli civarında şerh yazılmıştır.Nesefi Akaidi Osmanlı medreselerindeve Ezher-i Şerif'te asırlar boyunca ders kitabı olarak okutulmuş günümüzde de islam ülkelerinin çeşitli üniverstelerinde ve daha başka ilim çevrelerinde akaid sahasının ana kitabı olma vasfını korumaktadır.Risalenin en önemli özelliği islam akaidini derli toplu ve öğretici bir tarzda özetlemesi talebelerin inanç ve fikir yapılarına şekil vermiş olmasıdır.
ESTIMATED DELIVERY DATE OF THE PRODUCT

Other Countries


10 December Friday-12 December Sunday

Delivery times may change due to pandemic(COVID-19) precautions taken by countries.

Will Be Sent By Sefamerve.

If you would like a refund for any specific reason about your product, you may return it in the first 14 days after the day that you have recieved your product. In Evening Dresses this time is 24 hours. All you have to do is log in to our website with your sefamerve user account and create a refund registration. For more detailed information about refunds you may check under HELP - SUPPORT and click the Refund and Order Canceling section.

Your refund process will be launched and completed within 3 to 5 working days, upon receipt of the item.

The product change procedure is only valid for orders inside Turkey.

QUANTITY :
$7.00

$4.99
TAGS