Product has been added to Cart

X
GO TO THE CART
CONTINUE SHOPPING

Tijdschrift - boek 1691414

PRODUCT DETAIL
RETURN CONDITION

CODE :

515122

FEATURES :

Schrijver: İsmail Kılıç Taal: Türkçe Uitgeverij: Ravza Yayınları EAN: 9786052154397 Editie: 1 Cover Voorwaarde: Karton Kapak Dimensies: 13,5 x 21 Papier type: Kitap Kağıdı Aantal pagina's: 238 Publicatie Jaar: 2018

TÜR :

Science Books Other Magazines and Books Religious Books Education Books

Tanzimat sonrası Osmanlı müfessirlerinden biri olan Giritli Sırrı Paşa farklı bölgelerde mektupçuluk mutasarrıflık valilik yapmış ve vezirliğe kadar yükselmiştir. Başta tefsir olmak üzere birçok sahada ilim dünyasına önemli eserler bırakmıştır. Bunlardan biri de. Yusuf suresi tefsiri olan Ahsenü'l Kasas'tır.İncelediğiniz bu kitapta Ahsenü'l Kasas adlı bu eser mümkün olduğu kadar bütün yönleriyle az da olsa  incelenmiştir. Eserin başta tefsir olmak üzere hadis fıkıh kelam kıraat dil ve tasavvuf yönlerine değinilmiştir. Tefsiri yapılan Yusuf suresinin İslam ahlakını ağırlıklı olarak ele alması nedeniyle de Ahsenü'l Kasas İslam ahlakı açısından incelenmiştir.
ESTIMATED DATE OF DELIVERY

Other Countries


04 Oktober Maandag-06 Oktober Woensdag

Delivery times may change due to pandemic(COVID-19) precautions taken by countries.

To Be Sent From Sefamerve

If you would like a refund for any specific reason about your product, you may return it in the first 14 days after the day that you have recieved your product. In Evening Dresses this time is 24 hours. All you have to do is log in to our website with your sefamerve user account and create a refund registration. For more detailed information about refunds you may check under HELP - SUPPORT and click the Refund and Order Canceling section.

Your refund process will be launched and completed within 3 to 5 working days, upon receipt of the item.

The product change procedure is only valid for orders inside Turkey.

TAGS