Product has been added to Cart

X
GO TO THE CART
CONTINUE SHOPPING

26

DEC'13
Abdest Nasıl Alınır. Abdest Alınırken Nelere Dikkat Edilmelidir.

Namaz insanı günahlardan arındıran, kötülüklerden alıkoyan, ruhu temizleyip kalbi aydınlatan en güzel bir ibadettir.Her şeyi yoktan var eden, bizi insan olarak yaratan ve sayısız nimetlerle donatan Allah’a şükranda bulunmak, teşekkür etmek en başta gelen insani görevimizdir. Allah’a şükretmek dil, kalp ve bedenle olur. Şükrün bütün bu kısımlarını toplayan bir ibadet şekli vardır ki, o da namazdır.Namaz, alemlerin Rabbi olan Allah’a ibadet ve kulluğun tayin ve tespit olunmuş en mükemmel şeklidir. Namaza hazırlık evreside abdestle başlamaktadır. Aşağıda abdestin nasıl alındığı gösterilmektedir.

 

1. Önce kollar dirseklerin yukarısına kadar sıvanır, sonra "Niyet ettim Allah rızası için abdest almaya" diye niyet edilir.Ve Euzü billahimineşşey-tanirracim, Bismillahirrahmanirrahim" okunur. 

2. Eller bileklere kadar üç kere yıkanır. Parmak aralarının yıkanmasına dikkat edilir. Parmaklarda yüzük varsa oynatılıp altının yıkanması sağlanır.

3. Sağ avuç ile ağıza üç kere ayrı ayrı su alınıp her defasında iyice çalkalanır.

4. Sağ avuç ile buruna üç kere ayru ayrı su çekilir.

5. Sol el ile sümkürülerek burun temizlenir.

6. Alında saçların bittiği yerden itibaren kulakların yumuşağına ve çene altına kadar yüzün her tarafı üç kere yıkanır.

7. Sağ kol dirseklerle beraber üç kere yıkanır. Yıkarken kolun her tarafı , kuru bir yer kalmayacak şekilde iyice ovulur.

8. Sol kol dirseklerle beraber üç kere yıkanır. Yıkarken kolun her tarafı , kuru bir yer kalmayacak şekilde iyice ovulur.

 

 

9. Elleri yeni bir su ile ıslatılır. Sağ elin içi ve parmaklar başın üzerine konularak bir kere meshedilir..

10. Eller ıslatılarak sağ elin şehadet parmağı ile sağ kulağın içi , baş parmağı ile de kulağın dışı; sol elin şehadet parmağı ile sol kulağın içi, baş parmağı ile de kulağın arkası meshedilir.

11. Elleri yeniden ıslatmaya gerek olmadan geriye kalan üçer parmağın dışı ilede boyun meshedilir.

12. Sağ ayak üç kere topuklarla beraber yıkanır. Yıkamaya sağ parmak uçlarından başlanır ve parmak uçlarından başlanır ve parmak araları iyice temizlenir.

13. Sol ayak üç kere topuklarla beraber yıkanır. Yıkamaya sağ parmak uçlarından başlanır ve parmak araları iyice temizlenir.

Not: Oruçlu degilse abdest alınan sudan biraz içip, kıbleye karşı durup kelime-i şehadet getirmeli, duaları ve Kadr Suresi okunmalıdır. Abdest alırken suyu fazla açmamak, duaların haricinde konuşmamak lazımdır.

 

Keywords: